20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 21.11.2017| Okunma Sayısı: 539

KAYSERİ BAROSU 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Basına ve Kamuoyuna

İsminden de anlaşılacağı gibi çocukların çocuk olma sıfatları dolayısıyla sahip olduğu hakların, Uluslar arası bir metinle tanınmasının ve geniş bir katılımcı sayısına ulaşılarak bu hakların teminat altına alınmasının amaçlandığı Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989 tarihinde imzalanmıştır. Oldukça geniş bir katılımcı ve imzacı sayısına sahip olan bu sözleşme, özünde tüm çocukların doğal olarak sahip olduğu yaşama, barınma, sağlık hakkı ile fiziksel, cinsel ve psikolojik sömürüye karşı korunma hakkı gibi hayati önemdeki hakları tanımlamaktadır. Katılımı geniş olsa da sözleşme, imzacı devletler tarafından iç hukuk uygulamalarına adapte edilmesi hususunda arzu edilen başarıya ne yazık ki ulaşamamıştır. Öyle ki, BM verilerine göre İmzacı ülkeler arasından sadece 43 tanesi geri dönüş yaparak rapor hazırlamış ve bunlardan sadece 14 tanesi sözlşemeyi iç hukuklarına uyarlamışlardır.

Dünya üzerinde yaşayan istisnasız her çocuğun sahip olmasını arzuladığımız bu hakları, diğer bütün haklardan ayıran bir özelliği vardır. O da bu hakların, tam bir iradeye sahip olmayan, onun adına karar verenlerin tercihlerini yaşamak zorunda olan çocuklara ait olmasıdır. Her çocuk korunmaya ve her anlamda sağlıklı bir yetişkin olma yolunda atacağı adımlarda desteğe muhtaçtır. Bu desteğin bireysel, ulusal ve Uluslar arası çapta tam anlamıyla verilmemesi emanete sahip çıkılamaması demektir ve telafisi güç hasarlar bırakması kaçınılmazdır. Savaş ortamında yaşamaya çalışan çocuklar, işçi çocuklar, küçük yaşta evlendirilen çocuklar, şiddete ve istismara maruz kalan çocuklar ve sair hakları ellerinden acımasızca alınan çocuklar dünya tarihinde ve günümüzde kanayan bir yaradır.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü ve bu günün içerik anlamı, üzerinde önemle durulması gereken hususlardır. Öyle ki, çocuklar ; bir toplumu bir ülkeyi bir bölgeyi ve en nihayetinde bütün bir dünyayı değiştirebilecek kudrette varlıklardır. Çocuklarını bedenen, zihnen, aklen ve vicdanen iyi yetiştiremeyen toplumlar aslında geleceklerini kör bir karanlığa teslim etmektedirler. İyi yetişen her nesil , bir sonraki neslin ve gelecekteki huzur ve rafahın teminatıdır. Sağlıklı, mutlu, ahlaklı, vicdanlı ve hakka azami ölçüde saygılı çocuklar yetiştirmek yerel politikaların ötesinde bir dünya politikası olmalıdır. İki büyük dünya savaşı ve sair yerel savaşlar esnasında yetiişkinlerin tercihlerini yaşamak zorunda kalan savunmasız çocukların maruz bırakıldığı şiddet, istismar ve her türlü hak ihlali insanlık vicdanında derin yaralar açmıştır ve hafızalardaki yerini korumaktadır.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ve sözleşmenin içerdiği haklar, üzerinde yaşadığımız topraklar ve ülkemizin çocukları için de ayrıca önem taşımaktadır. TÜİK verilerine göre çocuk istismarı ile ilgili dava sayısında son on yılda üç kat artış gözlenmiştir. Bununla birlikte yine son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirilmiş ve sadece 2015 yılında 15-17 yaş arası 17 bin 789 kız çocuğu, 15 yaş altı 244 kız çocuğunun doğum yapmıştır.

Sayıları iki milyona yaklaşan çocuk işçiler konusunda da ülkemiz arzu ettiğimiz yerde değildir. Aynı zamanda son yıllarda suça sürüklenen ve suçtan zarar gören çocuk sayısında da ciddi artışların olduğu TÜİK verilerine yansımıştır. TÜİK, Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısında 2015 yılında, 2014 yılına göre %4,4 oranında artış olarak 303 bin 213'e ulaştığını belirtmiştir.

Ulusal ve Uluslar arası veriler bize, çocuklar için daha fazla emek harcamamız gerektiğini işaret etmektedir. Sorunu saptama ve mevcut durumu eleştirme kolaylığının yanında çözüm üretme ve sonuç odaklı çalışmaların yapılmasının gerekliliğinin her geçen gün önemi artmaktadır. Bu sebepla Kayseri Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak çeşitli projeler geliştirilmiş ve bir kısmı uygulamaya koyulmaya başlanmıştır. İlimizde çocuklarımızın sürüklendiği ya da mağduru olduğu suçlar ve yaptırımları ile ilgili bir çalışma yapılarak buna ilişikin bir eğitim programı oluşturulmuştur. Bu çalışma kapsamında milli eğitim müdürlüğümüzün belilediği okulların ziyaret edilerek suçlar ve yaptırımları hakkında çocuklarımızın bilgilendirilmesi planlanmıştır. Proje ile çocuklarımızın bu suçlara sürüklenmemsinin önüne geçilmesi daha iyi bir ifadeyle çocuklarımızın suça karışmasının önlenmesi amaçlanmıştır.

Çocukların önemini ve değerini vurgularcasına, milli iradenin resmen tesis edildiği günü, çocuklara hediye eden bir lider yetiştiren ülkenin evlatları olma sorumluluğunu taşıyarak, Kayseri Barosu adına yukarıda bahsettiğimiz tabloyu iyimser bir düzeye ulaştırma konusunda daha çeşitli projeler üretmek ve üzerimize düşen görevi naçizane yerine getirmek en büyük amaçlarımızdandır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Ekim 2018><<
Ekim 2018
 PSÇPCCP
3924252627282930
401234567
41891011121314
4215161718192021
4322232425262728
442930311234

20.10.2018
AV. CAVİT DURSUN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.